Jest to wpis, który otwiera nową ścieżkę w świat programowania. Będę w niej pokazywał czym są bazy danych, do czego służą, jakie są rodzaje oraz będę pokazywał jak pracować z bazami danych i jak je wykorzystać w programach, jakie będą przez Ciebie tworzone 🙂
Ok, a więc zaczynajmy wycieczkę po szlaku baz danych.
Najpierw zacznijmy od wytłumaczenia czym są bazy danych.
Najprościej mówiąc bazy danych są zbiorem usystematyzowanych danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami.
Bazy danych to nie tylko pojęcie ze świata IT. Przykładem prostych baz danych, które możesz znać z własnego życia mogą być:
- notatki robione w szkole, które są pogrupowane według lekcji w zeszycie,
- książka kontaktów w Twoim telefonie,
- książka z przepisami kucharskimi, która leży na szafie z cudownymi smakołykami, które czekają na przygotowanie 🙂
Okazuje się, że bazy danych nie jest to temat, aż tak abstrakcyjny jakby się mogło wydawać.
Możemy wyróżnić mnóstwo rodzajów baz danych dzieląc je np. na proste i złożone, lub ze względu na lokalizację, np. lokalne oraz klient-server.
W świecie IT bazy danych można podzielić ze względu na sposób przechowywania danych, który jest zoptymalizowany do konkretnych rodzajów operacji jakie chcemy mieć z danymi. Możemy wyróżnić:
- Relacyjne bazy danych – w tym rodzaju baz danych zawartość jest zorganizowana jako zbiór tabel, które mogą być ze sobą powiązane, zawierających kolumny i wiersze
- Obiektowe bazy danych – w tym rodzaju baz danych zawartość jest zorganizowana jako struktura obiektów
- Relacyjno-obiektowe – jest to rodzaj baz danych, w którym obiekty są powiązane w relacjach. Silnikiem jest relacja jak w relacyjnych bazach danych
- Nierelacyjne – nazywane bazami NoSQL. Są to bazy danych, które są przygotowane pod duże ilości danych, gdzie dane niekoniecznie muszą mieć określoną strukturę jak w przypadku relacyjnych baz danych. Możemy wyróżnić bazy, w których modele danych są zorganizowane na zasadzie klucz-wartość, gdzie kluczem np. jest nazwisko a wartością cokolwiek.
Rodzajów baz danych jest oczywiście zdecydowanie więcej, ale na tych czterech chcę się skupić na początek.
Kolejną ważną informacją jest fakt, że w większości baz danych do wyciągania i modyfikowania zawartości wykorzystuje język zapytań SQL (Structured Query Language). Przykładowym zapytaniem w języku SQL może być:
select * from ProducenciSamochodow
O języku SQL będzie więcej w kolejnych wpisach. Tymczasem to wszystko w tym wpisie. W kolejnych wpisach będę przedstawiał dokładnie krok po kroku wszytko co jest ważne w tematach baz danych tak, aby na koniec tej ścieżki Twoja wiedza w tym temacie była wystarczająca do sprawnego korzystania z baz danych.