W tym wpisie chciałem podzielić się z Tobą dobrymi praktykami, jakie warto stosować rozpoczynając swoją studencką przygodę.

Wpis będzie podzielony na 2 części. W pierwszej przedstawię Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas studiów. W drugiej części dodatkowo dowiesz się, nad czym warto się skupić na kierunku informatycznym. Jest to lista, którą sporządzam patrząc z perspektywy czasu, i mojej drogi, jaką przeszedłem podczas studiów. Mam nadzieję, że dzięki niej Twoja droga będzie przyjemniejsza i więcej wyniesiesz z okresu, jakim jest studiowanie.

Ok, a więc nie przedłużam i zaczynamy 🙂

Część 1.

  1. Bądź otwarty, zdobywaj nowe przyjaźnie. Może się okazać, że jest to przyjaźń na całe życie.
  2. Ludzie z twojego kierunku chcą robić to co Ty, więc jest spora szansa, że kiedyś spotkacie się ponownie na rynku pracy. Może się zdarzyć, że za kilka lub kilkanaście lat Twoim przełożonym będzie znajomy lub znajoma ze studiów lub gdy Ty będziesz potrzebować kogoś do pracy to wśród ludzi ze studiów znajdziesz kogoś, z kim warto współpracować.
  3. Wyższe roczniki mają notatki z poprzednich lat i wiedzę co było na egzaminach.
  4. Imprezuj, bo to idealny okres na to :p
  5. Pamiętaj, że studia to też nauka, więc jej nie olewaj i pracuj systematycznie.
  6. Studiowanie to również poszerzanie wiedzy we własnym zakresie. Same studia i chodzenie na wykłady nic Ci nie da na rynku pracy, jeżeli sam nie usiądziesz i nie przestudiujesz ważnych zagadnień.
  7. Studia to nie szkoła. Oceny są ważne, jeżeli chcesz stypendium, ale pracodawca nie zatrudni Cię dlatego, że miałeś 5 z przedmiotu. Pamiętaj jednak, że oceny odzwierciedlają w jakiś sposób poziom Twojej wiedzy “z reguły”, więc jeżeli masz same 3 i poprawkowe egzaminy to znaczy, że jednak warto się nad sobą zastanowić i poświęcić czas na poznanie szczegółów danego przedmiotu.
  8. Istnieją przedmioty, które są ważne dla Twojej kariery zawodowej i im poświęcaj dodatkowy czas. Są też takie, które są kompletnie niepotrzebne, więc miej podstawową wiedzę, a jak przyjdzie potrzeba w życiu to się douczysz.
  9. Podróżuj, jeżeli jest to możliwe, prywatnie ze znajomymi lub np. za pomocą programu Erasmus.
  10. Staraj się szukać pracy w zawodzie jak najwcześniej, jeżeli jest to tylko możliwe. Staże, praktyki, praca na pół etatu, własna firma. Warto już wtedy interesować się rynkiem pracy, bo za samo skończenie studiów pracy nie dostaniesz. Doświadczenie zawsze się przyda, a i dodatkowe kilka groszy też nie jest złym pomysłem 🙂

Część 2.

  1. Twórz własne projekty – naprawdę zyskasz. Są przynajmniej 3 zalety tworzenia własnych projektów:
  • Zdobywasz wiedzę praktyczną
  • Budujesz swoje portfolio, które może być atutem podczas rozmowy kwalifikacyjnej
  • Pokazujesz, że robisz coś więcej i chcesz się rozwijać, że jesteś ambitny.

Ten punkt naprawdę warto wziąć sobie do serca, bo jeżeli nie pracujesz, a nawet gdy pracujesz, to jest to doskonały sposób na zwiększanie swojej wiedzy.

  1. W świecie IT technologie zmieniają się bardzo szybko, więc ucz się zasady działania i nie przywiązuj się, aż tak do danej technologii na śmierć i życie. Studia trwają od 3 do 5 lat. W tym czasie będziesz świadkiem powstania nowych technologii, rozwiązań, języków programowania, czy frameworków. Pamiętaj, że poznanie zasad, jakie działają sprawi, że łatwiej będziesz mógł się nauczyć jak działają inne technologie. Doskonałym przykładem jest zrozumienie, jak działają pętle w programowaniu lub jak działa router, a nie bezmyślne klapanie pętli w języku X lub uczenia się obsługi konkretnego modelu routera bez zrozumienia jak to działa. Gdy zrozumiesz sposób działania, będziesz mógł łatwo napisać pętle w innym języku programowania lub skonfigurować inny model routera.
  2. Zdobywaj wiedzę z blogów, kursów, grup dyskusyjnych. Zwłaszcza w IT jest to ważne, ponieważ książki dotyczące języków programowania często przestają być aktualne, zanim znajdą w księgarniach. Na blogach lub tutorialach wiedza będzie dostępna dużo szybciej, niż w książce, która potrzebuje czasu na publikację.
  3. Język angielski w IT to bezapelacyjna podstawa. Nauka języka angielskiego powinna być stawiana na równi z nauką rzeczy technicznych. Wszystkie dokumentacje techniczne, większość źródeł wiedzy są napisane w języku angielskim.

To na tyle z rad ode mnie. Mam nadzieję, że przestudiujesz :p dogłębnie te punkty i pomogą Ci one lepiej przejść przez etap studiów.

Może masz jakieś inne rady, którymi chcesz się podzielić, żeby ułatwić studiowanie innym. Podziel się nimi w komentarzu.