A to nie to samo ?
Nie :p Bycie programistą i bycie koderem to nie to samo.
Zanim odpowiesz sobie na pytanie “Kim chcesz być ? ” zacznijmy od wyjaśnienia tych dwóch pojęć.
Koder/Koderka – jest osobą, która potrafi pisać kod. Zna składnię języka programowania. Często zdarza się, że właśnie początkujących programistów nazywa się koderami. Ponieważ umieją napisać kawałek kodu, ale brakuje im jeszcze kilku umiejętności, które sprawiają, że jest się programistą.
Programista/Programistka – jest osobą, która potrafi napisać kod, ale również potrafi coś zaprojektować. Potrafi zaproponować jakieś rozwiązanie, w którym nie zawsze chodzi o napisanie kawałka kodu. Ma trochę szerszą wiedzę od kodera i nie jest tak mocno nastawiona tylko na pisanie kodu. Programista zna zwykle więcej języków programowania, jest ich świadomy i wie, że czasem stworzenie rozwiązania w innej technologii będzie lepsze dla projektu/produktu niż używanie na siłę tylko tego języka. Programista powinien umieć zaproponować rozwiązanie problemu jaki został mu przedstawiony.
Kiedyś usłyszałem bardzo ciekawe zdanie, które brzmiało:
“W byciu programistą nie chodzi tylko o to, żeby pisać kod, ale o to, żeby rozwiązywać problemy. Jeżeli da się zaproponować rozwiązanie problemu, które nie wymaga napisania kodu tym lepiej, bo nie trzeba będzie potem tego kodu utrzymywać”.
Jak widać nie jest to do końca to samo.
Będąc programistą czasami możesz być koderem, ale będąc koderem nie jesteś programistą.
Warto uczyć się języków programowania i technologii jakie są używane, ale to nie jest wszystko. Bycie programistą to nie tylko pisanie dziwnego kodu jak wielu się wydaje, ale szerzej ten temat będę jeszcze omawiał w kolejnych wpisach tak żebyś był świadomy tego jak wygląda praca programisty i wiedział na co się piszesz.
Praca programisty jest naprawdę interesująca i można się w niej spełniać, a do tego dostawać godne wynagrodzenie.
Mam nadzieję, że trochę na koniec Cię podbudowałem i masz trochę więcej sił, żeby dalej kroczyć drogą, która doprowadzi Cię do stania się programistą 🙂
P.S.
Staraj się być nie tylko koderem, ale dążyć do zostania programistą.