W tym wpisie przedstawię jakie są najczęstsze stanowiska pracy dla programistów. Dzięki temu dowiesz się w jaki sposób czytać oferty pracy.
Oferty stanowisk z jakimi można się spotkać to np.:
Junior developer, Senior .NET developer, Java developer, Devops Expert, Trenee FrontEnd Developer.
Zaczynamy.
1) Pierwszy podział jest ze względu na poziom umiejętności:
- Trenee – to nic innego jak stażysta. Na tym stanowisku dobrze, żebyś coś umiał, ale pracodawca wie, że dopiero rozpoczynasz przygodę w tej branży i pewnie często będziesz potrzebował pomocy bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek oraz “wujka google”. Takie oferty pracy czasem są płatne a czasem nie, to zależy od pracodawcy. Gdy zaczynasz przygodę warto pomyśleć o stanowisku trenee na okres 1-3 miesięcy, bo jeżeli się sprawdzisz to w branży IT jest niemal 100% pewność, że zostaniesz w tej firmie po okresie stażu na stanowisku Juniora.
- Junior – to osoba, która rozpoczyna swoją pracę w świecie IT. Zna już podstawy. Radzi sobie w miarę samodzielnie. Na tym stanowisku zwłaszcza na początku Junior zadaje dużo pytań i szuka pomocy u bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Zadania, które dostaje junior są z reguły prostsze. Rzadko się zdarza, żeby juniorowi zostało zlecone np. zaprojektowanie dużego systemu lub zrobienie bardzo skomplikowanej rzeczy. (P.S. Ten blog jest ukierunkowany na zdobycie wiedzy właśnie na to stanowisko.)
- Middle/Regular – (Nie zawsze w ogłoszeniach jest użyte słowo middle. Często spotkamy się z stanowiskami np. Java developer lub Java Middle developer) to osoba, która radzi sobie z rozwiązywaniem zadań samodzielnie. Potrafi zaproponować rozwiązanie. Ma już doświadczenie i nie boi się stawianych przed nią wyzwań.
- Senior – to osoba, która ma już kilka/kilkanaście lat doświadczenia. Taka osoba często ma pod swoimi skrzydłami mniej doświadczonych programistów. To zwykle ona zajmuje się zadaniami najtrudniejszymi i to tej osobie ze względu na doświadczenie są zlecane zadania projektowania dużych rozwiązań/dużych aplikacji.
To jest podstawowy model jaki występuje najczęściej. Czasami jednak zdarza się, że model jest rozszerzany o dodatkowe poziomy takie jak:
- Expert – to osoba, która jest już naprawdę doświadczona. Od takiej osoby wymaga się, że poradzi sobie ze wszystkim.
- Senior Expert – czasem można się spotkać również z takim stanowiskiem. Jest to poziom zarezerwowany dla pracowników z kilkunasto/kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, którzy wielokrotnie widzieli jak technologie powstają, stają się przestarzałe i zostają wyparte przez inne technologie. Jest to też często uhonorowanie pracowników, którzy spędzili naprawdę długie lata w danej firmie.
2) Czas teraz na drugą część. Rodzaje stanowisk.
Tutaj możemy podzielić stanowiska ze względu na technologie lub rodzaje wykonywanej pracy.
- FrontEnd developer – to osoba, która jest odpowiedzialna najczęściej za to co użytkownicy widzą po wejściu na stronę www. Zajmuje się technologiami takimi jak PHP, JavaScript, TypeScript, HTML, CSS, Angular,React itd. (wiem, że na chwilę obecną te skróty mogą dużo nie mówić, ale wszystko z czasem).
- BackEnd developer – to osoba, która zajmuje się tym jak działa strona www, aplikacjami mobilnymi, grami, pisaniem programów. Tutaj wyróżniamy stanowiska podzielone na technologie np.. Java Backend developer, .NET developer. Na takich stanowiskach często wymaga się też podstawowej wiedzy FrontEnd developera jeżeli projekt, w którym ma pracować programista to strona WWW.
- DevOps – to stanowisko, które składa się z 2 części DEV – czyli ktoś kto programuje i OPS – ktoś kto ogarnia rozwiązanie pod kątem administrowania. Krótko mówiąc DEVOPS jest człowiekiem orkiestrą. Potrafi napisać np. stronę www, zainstalować ją i uruchomić na serwerze. Jest osobą, która zbuduje program i będzie w stanie go utrzymywać również pod kątem administracyjnym.
Na koniec zabawne grafiki pokazujące różnice między FrontEnd a BackEnd
Życzę ci sukcesów w kolejnych ścieżkach Twojej kariery.
Linki do zdjęć Zdjęcie 3: https://pl.pinterest.com/pin/751327150312167240